Протизаплідні таблетки: як вибрати відповідні

Протизаплідні таблетки: як вибрати відповідні

Які бувають оральні контрацептиви, чим вони відрізняються один від одного і як вибрати те, що підійде саме вам. Читайте тут https://nashe.in.ua/chomu-pislya-prijomu-protizaplidnix-tabletok-nemaye-misyachnix/ чому після прийому протизаплідних таблеток немає місячних.

Оральні контрацептиви – це препарати, до складу яких входять естрогени та прогестини – статеві гормони, які контролюють менструальний цикл та у певній комбінації перешкоджають зачаттю: пригнічують овуляцію та знижують продукцію слизу в шийці матки, що заважає сперматозоїду дістатися до яйце.

Які бувають оральні контрацептиви

Оральні контрацептиви поділяються на дві групи – комбіновані та суто прогестинові. Перші містять естроген та прогестин, другі – тільки прогестин. Хоча основних груп лише дві, в аптеках пропонують набагато більше варіантів. Всі вони відрізняються концентрацією гормонів і різним співвідношенням естрогену та прогестину.

Як працюють оральні контрацептиви

Комбіновані оральні контрацептиви

Прогестин впливає розвиток фолікулів в яєчнику, дозрівання у яких яйцеклітин і вихід яйцеклітини з фолікула. Простіше кажучи, його основне завдання, яке він успішно виконує – придушення овуляції. Інший важливий ефект прогестину: зниження продукції та збільшення в’язкості слизу в шийці матки – це заважає сперматозоїдам рухатися та запліднювати яйцеклітину.

Естроген разом із прогестином впливає на товщину ендометрію: слизовий шар стоншується і кровопостачається менш інтенсивно, ніж у природному менструальному циклі. Це не дає навіть заплідненій яйцеклітині вбудуватися в стінку матки та розвиватися у майбутній плід. Естроген також пригнічує формування фолікулів у яєчнику, хоч і не так ефективно, як прогестин.

Чисто прогестинові оральні контрацептиви

Він працює так само, як і в комбінованих препаратах, – пригнічує овуляцію, збільшує в’язкість слизу в шийці матки, зменшує товщину ендометрію. Крім того, чисто прогестинові контрацептиви перешкоджають руху сперматозоїдів та імплантації (вбудовування) яйцеклітини у стінку матки.

Який тип оральних контрацептивів вибрати

КОК – найбільш поширений вибір для запобігання тому, що при постійному прийомі вони мають ряд позитивних ефектів:

  • позбавляють від вугрової висипки та покращують стан шкіри;
  • знижують ризик розвитку раку ендометрію, яєчників та товстого кишечника;
  • усувають біль та зменшують кількість виділень під час місячних;
  • полегшують перебіг багатьох гінекологічних захворювань (наприклад, ендометріозу або синдрому полікістозних яєчників).

Оскільки естроген, який входить до складу КОК, має кілька серйозних протипоказань, у деяких випадках призначають суто прогестинові контрацептиви:

  • у період годування груддю (естроген зменшує кількість грудного молока);
  • при захворюваннях серцево-судинної системи та контрольованої гіпертензії (естроген підвищує ризик розвитку ускладнень);
  • при порушеннях зсідання крові, наприклад наявності Лейденівської мутації або тромбозу в анамнезі;
  • якщо ви старше 35 років і курите.

Прогестинові препарати збігаються за ефективністю контрацепції з КОК, але вплив на стан шкіри у них набагато слабший.

Протизаплідні таблетки: як вибрати відповідні

Побічні ефекти оральних контрацептивів

Найпоширеніші – це нудота, зниження лібідо, головний біль, перепади настрою, хворобливість грудей, тривалі виділення, що мажуть, і проблеми з травленням. Якщо ви погано переносите вибрані таблетки, попросіть лікаря підібрати аналог.

У довгостроковій перспективі оральні контрацептиви можуть збільшити ризик розвитку тромбозів та тромбофлебіту – ураження вен нижніх кінцівок. Але ризик зростає незначно: згідно з даними Американської асоціації акушерства та гінекології, тромбози трапляються лише у 10 жінок із 10 000. Наприклад, це у 10 разів менше, ніж ризик тромбозу при вагітності.

Відповідно до досліджень, прийом оральних контрацептивів підвищує ризик розвитку раку молочної залози. Він зростає мінімально, але це необхідно враховувати за наявності сімейної історії онкологічних захворювань. А ось ризик розвитку раку ендометрію та яєчників при прийомі ОК, навпаки, знижується. Зважувати за та проти потрібно з лікарем.

Як перейти на оральні контрацептиви

Згідно з міжнародними рекомендаціями, якщо ви ні на що не скаржитесь, необхідності здавати гормональні аналізи або проходити УЗД перед призначенням контрацептивів немає. Для вибору відповідних препаратів лікареві важливо знати про можливі фактори ризику:

  • куріння, особливо у віці старше 35 років;
  • ожиріння (ІМТ понад 35);
  • напади мігрені з аурою;
  • артеріальна гіпертензія;
  • перенесений інсульт чи тромбоз;
  • захворювання печінки;
  • цукровий ді абет;
  • сімейна історія: близькі родичі, які перенесли тромбоз віком до 45 років;
  • малорухливий стан, наприклад, якщо ви зламали ногу і мало ходите або змушені переміщатися у кріслі.

Як займатися сексом і не думати про контрацепцію

Додатково лікар може призначити біохімічний аналіз крові (для виключення захворювань печінки) та аналіз на виявлення мутацій у генах системи зсідання крові (якщо мутації є, приймати КОК не можна). Однак ці аналізи дороги і не входять до обов’язкового переліку досліджень, оскільки захворювання печінки рідко протікають безсимптомно, а поширеність згаданих мутацій вкрай невелика. Якщо ви маєте можливість, пройдіть ці дослідження самостійно.

Як приймати оральні контрацептиви

Не забувайте про прийом таблеток за схемою, інакше вони не будуть ефективним протизаплідним засобом. Якщо в якийсь день пропустили час прийому, випийте таблетку, але підстрахуйтеся бар’єрними методами контрацепції.

Комбіновані оральні контрацептиви

Схема прийому КЗК підлаштована під стандартну довжину менструального циклу. Перші 21-24 дні жінка приймає по одній таблетці з певною комбінацією гормонів. Наступні 4-7 днів не приймає нічого або п’є “пустушки” – таблетки без гормонів. Протягом цього короткого періоду відбувається так звана кровотеча відміни – відповідь організму на різку зміну гормонального тла.

На сьогоднішній день доведено, що немає необхідності щомісяця викликати кровотечу пустушками та перервою у прийомі таблеток. Тому, якщо вам хочеться уникнути місячних, порадьтеся з лікарем: він розповість, як регулювати частоту кровотеч.

Теоретично, завершити прийом КОК можна будь-якої миті, проте передбачити дати наступної менструації у разі буде складно. Краще порадитись із лікарем та допити курс контрацептивів до кінця упаковки. Якщо цикл не стабілізується протягом кількох місяців після відміни КОК, необхідно знову звернутися до гінеколога.

Чисто прогестинові оральні контрацептиви

Прогестинові контрацептиви приймають без перерви: виберіть зручний час, щоб дотримуватись його щодня. Кровотечі при прийомі ЧПОК менш передбачувані: вони відбуваються рідше звичайного і менш рясні, можуть проходити у вигляді виділень, що мажуть, або зовсім не з’являтися. Закінчити приймати прогестинові контрацептиви можна будь-якої миті, попередньо повідомивши про це лікаря.

Підібрати таблетки та правильну схему прийому препаратів може лише гінеколог: у цьому випадку ефективність оральних контрацептивів сягає 99%. Пам’ятайте, що ОК не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Якщо у вас немає постійного партнера, завжди користуйтеся методами бар’єрної контрацепції – серветками латексними і презервативами.

admin

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *